A közúti balesetek során kárt szenvedett jármű és a hitelre vásárolt gépjármű közötti kapcsolat

Nagyon sokan vagyunk, akik hitelre vásároltunk gépkocsit. Azzal is szembesülhet mindenki, minél hosszabb a hitel futamideje, értelemszerűen annál többet veszít a gépjármű az értékéből. Ezzel mindenki számol, amikor gépkocsiját hitelre vásárolja, kikalkulálja, hogy körülbelül mennyit érhet a hitel végén, körülbelül mekkora összeget fizet a futamidő fennállása alatt. 

Amivel nem számolnak a járművek hitelre vásároló vezetői, netalántán a kezesek, akik ilyenkor a hitel felvevője mellett kezességet vállalnak, hogy mi történik akkor, ha az első vagy második évben a gépkocsi olyan balesetet szenved (vétlenül) amellyel kapcsolatban a szakértő megállapítja, hogy a gépkocsi teljes gazdasági totálkáros, nem javítható. Ilyen esetben a biztosító a károkozás napjával lezárja a szerződést, ami azt jelenti, hogy a vétlen jármű vezetőjének a fennálló hitelt meg kell fizetni, gépkocsija viszont nincsen, a roncsot esetleg értékesítheti.

Nagyon sok ügyfelünk nem értette, hogy mi is történik valójában. Azzal kellett szembesülni, hogy bizony ilyen esetben a hitelintézet egy összegben kéri a fennálló tartozást, a biztosító pedig a gépkocsi értékét a baleset napjának megfelelő aktuális forgalmi értéken számolja el, ami a vásárláskori értékhez képest kevesebb. Ugyancsak lényegesen alacsonyabb ez a foghalmi érték, mint amekkora a tartozás a gépjárművön.

Több televízió műsor is foglalkozik ezzel, hogy a meglévő gépkocsik forgalmi értéke a svájci frank árfolyamának emelkedése miatt nem éri el a rajtuk fennálló hitel értékét. Ugyanakkor ez még hatványozottabban jelentkezik akkor, ha a gépkocsi kárt szenved, mert ebben az esetben gépkocsi sincs, amit használhatnánk, és a hitelt viszont egy összegben kéri vissza a hitelintézet.

A gépjárművezetők a hitel miatt általában rendelkeznek CASCO biztosítással. Tanácsolni vagy javasolni azt tudjuk, hogy még akkor is, ha a gépjármű vezetője vétlen a balesetben, érdemesebb a CASCO biztosítóval a kárfelmérést elvégeztetni, és CASCO-n keresztül intézni először a kárt, mert a saját CASCO jóval nagyobb teret enged a gépkocsi kárfelmérése során annak, hogy mit tekinthető gazdasági totálkárosnak és mi nem. Egy hiteles gépkocsinál minden esetben érdemes a gépkocsit megmenteni, javítani és a szerződést fenntartani.

 

Szakmai cikkek ,

Comments are closed.